دامپزشک جوان*وبسایت دانشجویی دانشکده دامپزشکی کازرون جزوه

بازدید کننده محترم مطالب سایت کاملا بروز است میتوانید از بخش موضوعات(منوی سمت راست)به قسمتهای دلخواه خود هدایت شده و مطلب مورد نظرتان را بیابید(مطالب صفحه اصلی بیشتر شامل اطلاعیه و اخبار میشود) باتشکر

دامپزشک جوان*وبسایت دانشجویی دانشکده دامپزشکی کازرون جزوه


نشریه دامپزشک جوان

دانلود نسخه جدید شماره3 خرداد و تیر 1393نشریه پژوهشی دامپزشک جوان

نشریه دامپزشک جوان با بیش از 6 سال سابقه چاپ هم اکنون نیز به فعالیت خود ادامه میدهد تا بلکه گامی چند در راستای ارتقاء سطح علمی مقالات کشور و بین الملل را بردارد. از دوستان و علاقمندان دعوت بعمل می آید مقالات علمی خود را برای ما ارسال نمایند تادر صورت تائید به چاپ رسد.
صفحه نشریه دامپزشک جوان

اخبار و اطلاعیه

اخبار لحظه ای+تازه ترین اخبار دانشکده دامپزشکی کازرون

وبسایت اخبار لحظه ای چیست؟با کمک شما اخبار دانشکده و دانشگاه با سرعتی باور نکردنی برروی سایت قرار خواهد گرفت با حضور بیش از 20 خبرنگار افتخاری از میان شما دانشجویان عزیز این رسالت(اطلاع رسانی در راستای اصلاح عیوب و نقد فاخر)را انجام خواهیم داد
جهت ورود به صفحه اخبار لحظه ای کلیک کنید

خبرگزاری عصر کازرون

خبرگزاری عصر کازرون

از این پس میتوانید با مراجعه به این سایت از آخرین اخبار شهرستان کازرون مطلع شوید! .
جهت مشاهده ادامه مطلب کلیک کنید

انجمن پژوهشی دامپزشک جوان

انجمن پژوهشی دامپزشک جوان

تالار گفتمان و انجمن پژوهشی دامپزشک جوان - دانشکده دامپزشکی کازرون مکانیست برای انجام مباحثات علمی و درسی شما با سایر دانشجویان و اساتید عضو در سامانه و ارتباط همه ی این مجموعه با دنیا!
جهت مراجعه به انجمن اینجا را کلیک کنید

سامانه پیامکی هوشمند

شماره خط سامانه:50002060050000

سامانه پیامکی هوشمند وبسایت دانشجویان دانشکده دامپزشکی کازرون با 2 سال سابقه فعالیت و دارا بودن بیش از 300 شماره از اعضا و کادر علمی دانشکده تا دانشجویان و فارغ التحصیلان و متصل به سیستم ارسال منطقه ای وشهری (کل ایران) پذیرای سفارشات و ارسالات پیامکی شما میباشد
جهت کسب اطلاعات بیشتر و عضویت در سامانه کلیک کنید

فـــــــرهنگی - بسیج دانشجویی

فـــــــرهنگی - بسیج دانشجویی

بسیج دانشجویی دانشکده ی دامپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کازرون - بخش فرهنگی مذهبی
جهت انتقال به صفحه کلیک کنید

درباره ما

دامپزشک جوان/وبسایت دانشجویان دامپزشکی دانشکده دامپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کازرون/جزوه+جزوات دامپزشکی و.../وبسایت رسمی نشریه علمی پژوهشی دامپزشک جوان/اخبار و اطلاع رسانی/سامانه هوشمند پیامکی دانشکده به شماره:50002060050000
موضوعات
 • علمی
 • بیماری ها
 • حیوانات
 • نشریه
 • درسی
 • اخبار و اطلاع رسانی
 • دانشنامه ها و کتب مرجع
 • موضوعات اجتماعی
 • دانلود
 • دارو
 • جراحی
 • ورودی ها
 • دانشگاه آزاد کازرون
 • رشته ی دامپزشکی
 • رشته های تحصیلی و مرتبط با دامپزشکی
 • منابع
 • کتاب
 • آرشيو
  منوي كاربري

  خبر نامه
   براي اطلاع از آپدیت شدن وبسایت و بهره مندی از امکانات متمایز ما،در خبرنامه وبلاگ عضو شويد تا جديدترين مطالب به ايميل شما ارسال شود

  مطالب محبوب
  نظر سنجي
   تا چه اندازه از امکانات سایت و سامانه پیامکی هوشمند مطلع هستید؟   از قالب سایت راضی هستید؟


   به عنوان یک دانشجو:سطح علمی دانشکده دامپزشکی کازرون را چگونه ارزیابی میکنید؟
   به عنوان یک دانشجو:سطح علمی دانشگاه آزاد کازرون را چگونه ارزیابی میکنید؟
   آیا در سایت عضو هستید؟
  لينك دوستان
  پيوند هاي روزانه
  مطالب تصادفی
  آخرين مطالب
  لوگوی انحصاری

  عضویت در سامانه پیامکی

  سیستم های خبری و اطلاع رسانی

   سامانه پیامکی هوشمند دامپزشک جوان "هدهد" با شماره  50002060050000  و ارسال ایمیل به کاربران

   /\*/\// همراه همیشگی"و صادق"شما در هر رخداد با ارسال آنی اخبار وسایر امکانات انحصاری \\/\*/\


   جمعه 25 مرداد 1392 دیزاینرها | خانه گرافیک ایرانیان | دسته بندی : علمی , مطالب جالب علمی , علوم پایه دامپزشکی , دامپزشکی , دروس دامپزشکی , 6818 بازدید دیزاینرها | خانه گرافیک ایرانیان | نویسنده : دامپزشک جوان

   
   
   
   
   
   
  برگرفته از سایت:http://v89kazeroon.blogfa.com/
  دانلود یک مطلب در باره ی نماتودا:Download
   

  ادامه در ادامه مطلب

   

   

  سیست


  م عصبی

  یک حلقه عصبی در ناحیه مری وجود دارد که به آن Esophageal ring می گویند و یک حلقه عصبی در ناحیه مخرج به نام Anal ring  دیده می شود؛ که این دو حلقه توسط طنابهای عصبی به هم متصل هستند.

  Sensory Organ (ارگانهای حسی)

  نماتودها در ناحیه سر خود دارای یک سری زوائد رأسی به نامCervical Papillae (پاپیل های رأسی) هستند و  در قسمت انتهایی واجد پاپیل های خلفی می باشند. ساختمانی حفره مانند به نام آمفید دارد در ناحیه قدام نماتود قرار دارد که ارگانیChemoreceptor است. آمفید در نماتودهای آزاد زی و دریازی بیشتر دیده می شود. فازمید ساختمان دیگر موجود در نماتود است که در قسمت خلف بدن نماتود قرار دارد، ساختمان آن مشابه آمفید است. فازمید در نماتودهای انگلی بیشتر دیده می شود.

  دستگاه گوارش نماتودها (Alimentary system)

  دستگاه گوارش نماتودها کامل است؛ بدین معنا که دارای مخرج و دهان است. دستگاه گوارش نماتودها سه قسمت می شود که عبارتند از:

  1- Stomodeum: اولین قسمت دستگاه گوارش است که واجد دهان، حلق و مری است. نماتودها در قسمت دهان حداکثر 6 لب دارند ولی نماتودی نیز وجود دارد که لب نداشته باشد. دهان ویژگی Taxonomy دارد. وجود دندان و تیغه برنده در دهان ارزش طبقه بندی دارد. مری غذا را از دهان گرفته و وارد روده می کند.

  2- Midgut: دومین قسمت دستگاه گوارش است که روده میانی است و هیچگونه عضلاتی ندارد. حرکت ماده غذایی در روده نماتود با استفاده از حرکات دودی مری که به روده ها منتقل می شود و حرکت خود کرم انجام می گیرد. جذب مواد غذایی نماتود بسیار کم است زیرا سرعت عبور مواد غذایی در روده ها سریع است.

  3- Proctodeum: قسمت خلفی روده ها Proctodeum نام دارد که رکتوم در آن قرار دارد. در این قسمت از دستگاه گوارش کلوآک وجود دارد؛ پس از کلوآک مخرج قرار دارد. در کرم های نر کلوآک منفذ مشترک بین دستگاه گوارش و دستگاه تناسلی نر است یعنی هر دو به بیرون راه دارند.

  Excretory System (دستگاه دفعی)

  دستگاه دفعی شامل سیستم غده ای و سیستم کانالی است. دو کانال در سراسر بدن ادامه دارد که سیستم دفعی کانالی را تشکیل می دهد. منفذ دفعی در   قدامی بدن نماتود وجود دارد منفذ دفعی که در تنظیم اسمز را نقش دارد.

  Genital System (دستگاه تناسلی)

  در نماتودها جنس نر از ماده جدا است. در دستگاه تناسلی نر به ترتیب شامل  بیضه، غد وزیکول سمینال مجاری آوران و وابران و در قسمت انتهایی نماتود نر اسپیکول و کیسه جفت گیری وجود دارد. کیسه جفت گیری حاوی دنده های جفت گیری است و درون آن 13جفت دنده جنسی وجود دارد. اسپیکول و گوبرناکولوم ساختمان کیتینی هستند و از برجستگی های پشتی کلوآک منشأ می گیرد. وظیفه اسپیکول و گوبرناکولوم باز کردن منفذ تناسلی جنس ماده است. دستگاه تناسلی ماده شامل تخمدان، رحم، واژن، Genital Pore می باشد.. Genital Poreهمیشه جلوی مخرج قرار دارد.

   

  Egg Layer:

  تخم نماتودها سه لایه است؛ که شامل لایه Vittelin،  Chitin وLipid است. در آسکاریس 4 لایه وجود دارد که یک لایه رحمی است. در اکسیور 5 لایه وجود دارد که دو لایه رحمی است.

  Life Cycle:

   تخم که حاوی سلولهای جنینی دفع می شود در محیط خارج تبدیل به فرم L1 می شود، این فرم پوست اندازی کرده و تبدیل بهL2 می شود. L2 پوست اندازی کرده و تبدیل به L3 می شود . نوزاد L3 پوست های لارو L2 را نگه می دارد تا از خود در برابر سرما محافظت کند. لارو L3 تغذیه نمی کند و از مواد غذایی درون روده خود استفاده می کند. لارو L3 روی قطرات شبنم نوک علوفه می رود و تا زمانی که هوا گرم شود در آنجا می ماند. به محض آنکه هوا که گرم شود به پایین علوفه می رود و مجدداً  با سرد شدن هوا روی علوفه می آید تا توسط میزبان خورده شود. لارو L3توسط میزبان نهایی خورده می شود در این هنگام پوستهای نوزادی لارو L2 را از دست می دهد. به دفع پوستهای نوزادی لاروL2 Exsheatment می گویند. این پوست اندازی را  قبل از استقرار در محل اصلی خود انجام می شود. سپس L3 پوست اندازی کرده و به  L4 تبدیل می شود. L4 پوست اندازی کرده و به کرم بالغ تبدیل می شود. زمـانی که شرایط برای لارو  L2 نامساعد شود تبدیل به فرمی به نام Dauer (L3) می شود که فوق العاده مقاوم است. متوسط عمر نماتودها در بدن 11-9 سال است.

  راههای ورود نماتودها به بدن

  1- خوردن لارو L3 همراه با علوفه

  2- خوردن میزبان واسط

  3- پوست

  4- گزش حشرات خونخوار

  Hypobiosis:

  شکل خفته ی نماتود از لحاظ متابولیکی را  Hypobiosis می گویند. وقـتی لارو L3 وارد بدن مـیزبان می شود پوست اندازی کرده و به  L4 تبدیل می شود و در بدن به صورت خفته باقی می ماند. مهمترین عامل که باعث این حالت می شود فاکتورهای محیطی به خصوص دما است.  نام
  ایمیل (منتشر نمی‌شود)
  وبسایت
  :) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
  کد امنیتی
  رفرش
  کد امنیتی
  نظر خصوصی
  مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]